free flash templates on free flash templates
Copyright ©Zeynep Tavukçuluk.Bu web sitesindeki yazılar ve belgeler kaynak gösterilmek ve/veya link vermek şartıyla kullanılabilir.

Havalandırma

Broiler Kümeslerinde Min. ve Max Havalandırma Tekniği ve Otomatik Hesaplayıcı
Broiler(=etlik piliç) kümeslerinde havalandırma ihtiyacının hesaplanması, ülkemizde ne yazık ki hala tartışılan bir konudur. Yeni inşaa edilen veya mevcuttaki birçok kümeste yanlış hesaplama sonucu bedeli ağır ödenen kötü sonuçlarla karşılaşılmaktadır. Bizim buradaki çalışmamız Amerikan Georgia Üniversitesi'nden Havalandırma Uzmanı Michael Czarick'in araştırmalarına dayalıdır. Ekli pdf dosyası bu kişinin, İngilizce orjinal çalışmasından Türkçeleştirdiğimiz dökümanıdır. İçinde hayli ilginç konularla karşılaşacağınıza emin olduğumuz için mutlaka indirip okumanızı tavsiye ediyoruz. Diğer ekli dosyamız ise excell ofis çalışma dosyasıdır.Çalışma bize ait olup, sizleri havalandırma hesabıyla uğraştırmamak için hazırladık. Önce excell dosyasını bilgisayarınızda uygun bir yere kaydettikten sonra, herhangi bir ofis programıyla açın. Bu dosyada lütfen sadece sarı renkli alanları doldurun, diğer alanlarda kesinlikle bir rakam veya harf girmeyin. Kümesinizde kullanacağınız air inletin(=hava kılapesi veya baffıl da denir) hava giriş ölçülerini girerseniz kaç adet gerekli olduğunu da otomatik hesaplamaktadır. Sonuçların sizi memnun edeceğini umuyoruz.
Ekli Dosya 1 :TunelHavalandirma.pdf.
Ekli Dosya 2 :HavalandirmaHesabi.xls

Havalandırma

Broiler Kümeslerinde Minimum havalandırma Tekniği
Tekrar merhaba. Yeni bir çalışmayla karşınızdayız. Bu yazımızda etlik piliç kümeslerinde minimum havalandırma uygulamaları incelenerek hatalı tarafları anlatılmıştır.Son kısımda ise tavsiye edilen sistem açıklamalı olarak anlatılmıştır.Beğeneceğinizi umarız.
Ekli Dosya 1 :Min.havalandirma.pdf

Havalandırma

Broiler Kümeslerinde Tünel Havalandırmada Efektif Isının Önemi ve Yapılan Hatalar
Bu çalışmamızda Türkçeleştirme ile yazıyı hazırlayan Cenk TEZCAN arkadaşımıza teşekkür ediyoruz.Cenk TEZCAN arkadaşımızın 2008 yılında yazdığı yazıyı düzenleyerek sizlere sunmak istedik.Bu yazıda tünel havalandırmada efektif ısının önemi açıklanmaya çalışılmıştır.Tabi her konuda olduğu gibi bu yazıda da eleştirebileceğiniz taraflar olabilir.Her türlü eleştiri ve katkıya açık olduğumuzu bildiririz.Yararlı olması dileklerimizle.
Ekli Dosya 1 :Efektifisi.pdf

BAŞLIK

Yeni Konu
Hazırlıklarımız sürüyor.

BAŞLIK

Yeni Konu
Hazırlıklarımız sürüyor.

BAŞLIK

Yeni Konu
Hazırlıklarımız sürüyor.

BAŞLIK

Yeni Konu
Hazırlıklarımız sürüyor.