Etlik Piliç Yetiştiriciliği Üzerine

Etlik piliç yetiştiriciliğine ilk adımın cevapları,
İçinin bizi, dışının sizi yaktığı bölüm
Kullanıcı avatarı
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2009 15:11
Herkese Selam.
Fason Piliç Yetiştiriciliğini aşağıda anlatmaya çalıştım. Umarım anlaşılır olmuştur. :)

Bizim sektörümüz fason bakım anlaşmasına dayalı sistemle çalışır.
Biz üreticilerin kendisine ait kümesi vardır. Karşımızda ise etlik piliç(Broiler de denir,broyler okunur) entegreleri vardır. Bu firmalar civciv ,aşı,yemi size emaneten verir. Sizden verdiği civcivleri gönderdikleri yemle besleyip büyütmenizi isterler. Genellikle 40 ile 45 günlerde yetişen broiler piliçleri, firmanın gönderdiği elemanlar gelir ve kümesinizden alır.

Üreticilerin yükümlülükleri ve üreticinin karşıladığı maliyetler şunlardır.

1-Kümeste kullanılan altlık(Odun talaşı veya çeltik kavuzu). Örneğin 1400 m2 kümese 6.000 kg atılır. Maliyeti 0.30 krş/kilo, dönemde yaklaşık 2.000 TL

2-Hertürlü ısıtma gideri(LPG veya Kömür). Örneğin kışın bu kümese dönemde 20.000 kg kömür yakıyoruz. Maliyeti 0.18 krş/kilo, dönemde yaklaşık 3.600 TL

3-Elektrik gideri 1400 m2 kümesin ortalama aylık tüketimi 1000 TL /ay.Dönemde 2000 TL

4-İlaç ve dezenfektan gideri dönemde yaklaşık 1.000 TL.

5-İşçilik gideri bir işçi SSK dahil ayda 1000 TL dönemde 2.000 TL maliyetlidir.

6-Kümes tamir ve bakımları aylık olarak değişmekle beraber amortismanı katmak gerekir. Motor yanar.elektrik arıza yapar. Jeneratör bakım ve sarfiyatları masraftır. Kömür sobaları 5 yıl ömürlüdür vs.

Çünkü Tavukçuluk teknolojisi devamlı yenilendiği için 10 yıllık kümesler eski teknolojidir. Örneğin biz 8 yaşındaki kümesimizin yemliklerini değiştirdik.

Kesim öncesi yetiştirdiğiniz etlik piliçler kamyonlara sarıldıktan sonra dolu ve boş olarak tartılır ve sizin verdiğiniz toplam canlı ağırlık hesaplanır.
Yedirdiğiniz yemi toplam canlı ağırlığa bölerseniz yem dönüşüm oranı çıkar. Örneğin 120.000 kg yem yedirdiniz bunun
karşılığında 63.500 kg canlı ağırlıkta piliç yetiştirdiniz. Bunun Yem Dönüşüm Oranı(ingilizce F.C.R. türkçede de kullanılmaktadır):

Yem Dönüşüm Oranı(FCR)= ToplamYedirilen Yem / Toplam Canlı Ağırlık

Örneğimizdeki rakamlardan hesap yapalım:
Yem Dönüşüm Oranı(FCR)= 120.000 / 63.500 = 1.889 çıkar. Yani 1 kilo canlı tavuk için 1.889 gram yem tüketilmiş denir.

Şimdi burada entegreler iki türlü sistemle çalışır.

1- HEDEF FCR SİSTEMİ , firmanın hedef FCR' ından farkınız kadar prim veya ceza alırsınız. Örneğin ortalama çıkan canlı ağırlığınız 2.300 gram ise bu ortalama kiloda firmanın hedefi 2.000 FCR ise sizin 1.889 olduğu için daha iyi olarak prime girersiniz. Lakin sizin FCR 2.000 nin üstünde olsaydı cezaya girerdiniz. Örneğin firmanın yem primini kg başına 0.40 TL verdiğini biliyorsak; 2.000 - 1.889 = 0.111 gr yem primi hesabıyla, 0.40 TL * 0.111 = 0.044 krş yani eski 44 TL prim hakedersiniz.

2- HAVUZ SİSTEMİ , firma kesim haftası kaç adet üretici tavuk kesdirdi ise hepsinin FCR sonuçlarının ortalamasını alır. Örneğin 1.975 olsun. İşte bu ortalama FCR rakamı firmanın o haftadaki hedef FCR'ıdır. Diğer hesaplar aynı yukardaki gibi yapılır.

Her iki sistemin biz üreticiler için iyi ve kötü yönleri vardır. Hedef FCR sisteminde firma yemi çok iyi yaparsa iyi prim alırsınız eğer yemi bozarsa sonucunuz kötü çıkar. Bu da prim alamamanız demektir. Havuz sisteminde ise firma yemi bozarsa ortalama düşeceği için kötü etkilenmezsiniz ama çok iyi yem yapıp sonuçlar çok iyi çıkarsa bu sefer havuz ortalaması yükseleceği için prime girme şansınız olmaz.

Tabiki de bizim sistem bu kadar basit değil.
Civciv ölüm oranı limiti var. Firmaya göre değişmekle beraber % 4 ile % 6 arasındadır. Fazla ölüm olursa miktarı kadar ceza kesilir.

Bizde civcivleri hastalıksız yetiştirmek esastır. Hastalık çıkarsa bütün cezaları ve sorumluluğu üreticinindir.

Son gün tavuklar aç bırakılır kursaklı gelirse kursak cezası vardır.

Tavukların altlığı kışın bozulur. Üretici devamlı altlığı kuru tutmak zorundadır. Altlık ıslak olursa tavukların göğsünde amonyak yanığı oluşur. Bu durum kesimhanede görülür ve cezası da ağırdır.

Fason anlaşmalarının kötü tarafı zam verme konusunda firma bağımsızdır. İstediği zaman zam yapar,istemezse yapmaz. Örneğin son üç yılda üreticilere yapılan zam sadece 0.04 TL yani 4 krş. Bu üç yılda talaş 0.20 TL den 0.30 TL ye kömür 0.09 Tl den 0.18 TL ye işçilikler ona keza ayrıca elektrik
son bir yılda %80 zam aldı.

Firmalar ödemeleri bazen kendi insiyatiflerine göre erteleyebilirler. Örneğin Banvit bu yıl başı kümescilerin hakedişlerini tavuk çıkışından sonra 3 haftada öderken, birden ani bir kararla 8 haftaya kadar uzattı. Abalıoğlu'da 2009 başında ödemelerini 2 ay boyunca 2 hafta erteledi. Firmalar gerekçelerinde piyasaların kötülüğünü göstersede, bu ani ertelemeler hazırlıksız yakalanan üreticileri çok zor durumlarda bırakabilmektedir.

Sektörümüz malüm hayvancılık sektörüdür. Sonuçta canlı hayvanla uğraşıyoruz. 1990 yılından beri tavukçuluk sektörü içinde olduğum halde hiçbir dönem tavuklar kesime gidip kiloları ortaya çıkana
kadar rahat bir nefes almış insan değilim.

Son ana kadar sorumluluk ve mesuliyet duygusunun baskısı altındayız. Çünkü bakmış olduğumuz tavukların değeri bizim çiftliğimizin değerinden fazladır.

Bu durum bizi malesef psikolojik olarak ezmektedir. Ayrıca civciv fason anlaşma yaptığınızda firmaya boş imzalı senet vermekteyiz. Bu yolla firma kötü niyete karşı kendini garantiye almaktadır.
Fason bakım anlaşmasında tavuklar teslim edilene kadar bütün mesuliyet üreticiye aittir.

Sıcak yaz ayında elektrikler kesilirse jeneratör devreye girer. Bu durumda Allah yardım ederse elektrikler gelene kadar idare edersiniz.
Fakat jeneratör arıza yaparsa yandınız. 38 derece sıcakta yarım saatte kuvvetli ölümler yaşarsınız ve bunun faturasını ödeyecek kişi de malumunuz. Bazı tavukçu arkadaşlar ikinci yedek jeneratör almaya başladılar bile.

Hastalık konusunda da aynı durum vardır ve bizim hijyen koşulları o yüzden katıdır. Dışarıdan bir kişiyi kümeslerimize sokmayız.

Umarım sıkmamışımdır ama bilmeniz bence önemli."Kar oranları nedir ?"derseniz.
İşte bu yüzden bu işin kar oranını bir Allah bir de kantar bilir.
Ama ortalama ne kalır diyorsanız her şey çok iyi gittiğinde 25.000 piliçten elinize ortalama
2 ayda 6.000 TL kalır.(Sağlıklı bir üretimde)

Bizim sektöre ikinci iş gözüyle bakıp, bakıcı koyarım arada bir de yoklarım ne güzel iş deyip girenler hep hüsran yaşamışlardır.
Örneğin bizim başka bir işimiz yok. Pazar dahil sabahtan akşama çiftlikteyiz. Civciv geldiği ilk 10-15 günde çiflikte ortağımla beraber nöbetleşe kalırız
ve evimize gitmeyiz. Fedakarlık olmadan ne yazıkki başarı olmuyor.

Size nacizane tavsiyem sektörün içine girin işi iyice öğrenin. Üreticilerle dostluk kurup işi öğrenmeye çalışın. Gerekirse işçi olarak birkaç ay çalışın.
Eşinizi tanımadan evlenme riskini alırmısınız? Bizim bu işte inanın aynısı.

Kümes yapmak yeni toprak kanunuyla zorlaştı. Tarım arazilerine inşaat izni % 10 veriliyor.
Tabii burada Tarım İl müdürlüğü'nün onayı şart. İnşaat oranını onlar belirliyor.
Yani tarım arazisinde 2000 m2 kümes için 20 dönüm yer almak gerekiyor.
İzin işide uğraştırıcı ;
Belediye veya Özel idare (Uygun yazısı)
Tarım ilçe ve il müd. (İnşaat oranı ve yer seçimi için)
DSİ (Uygun yazısı)
Müze Müd. (Uygun yazısı)
Orman müd. (Uygun yazısı)
Çevre il müd. (1/100.000 lik Çevre düzeni planına uygunluğu bakılıyor. Tarım İl Müdürlüğü uygun dese bile Çevre İl Müdürlüğü engel çıkarabiliyor. Eğer uygunsa ve toplam kapasiteniz 80.000 etlik piliç altındaysa, Çed Gerekli Değildir raporu veriliyor. Eğer bu kapasitenin üstünde planlıyorsanız Büyük Çed'e giriyor. Bunun anlamı en az 4 ay ve 40.000 TL masraf yanında işlemleriniz Ankara'da yapılıyor.)
Sağlık grup başkanlığı (Uygun yazısı)
Tedaş (Uygun yazısı)
Karayolları (Yola çıkış durumu ve Elektrik hatları ile ilgili sözleşme) gibi bir sürü kurumdan olur yazısı almak gerekiyor. Ayrıca bu kurumlardan olur yazısı için yetkili kişileri inşaat yapacağınız alana götürüp getirmeniz gerekiyor. Bunun anlamı eğer ilçede iseniz, her bir kurum için il merkezine aynı gün iki kere gidip gelmeniz demek oluyor.
Yaklaşık maliyeti 7.000 TL ve 2 ay ile 3 ay civarında sürmektedir.

İnşaat için ise 10.000 ile 15.000 TL plan proje maliyeti gerekiyor. Yapı denetimi olan illerde ise ayrıca 15.000 TL de yapı denetimi için ayırmak gerekiyor.

Araziye elektrik getirme ve kendi suyunuz şart olduğu için sondaj maliyetlerini de hesaplamanız lazım.
Tabii bu kadar masrafı tek kümese yapmak mantıksız olacağı için en az iki kümes düşünmek şarttır. Bu da 40 dönüm arazi demektir.

Yola uzaklığınız fazla olmamalı yaz kış açık olmalı. Ayrıca araziniz kümeslerin inşaatı için doğu-batı yönünde olmalı. Yerleşim yerlerine yakın olmamalı(en az 2 Km). Yatırım yapmadan önce belediyelik yerlerden ön izin alınması sonradan sıkıntı yaşanmaması için çok iyi olur.

Hayvancılık sektörü içinde teknolojiye en açık dal tavukçuluktur ve ekipman maliyeti yüksektir.
Bunun yanında küçük kümes ile büyük kümes ekipman maliyetleri arasında pek fark yoktur.
Çünkü 30000 lik 1800 m2 bir kümese de yem silosu,kümes kontrol bilgisayarı alınırken, 17000 lik 1000 m2
kümesede aynı malzemeler alınmak zorundadır ve aynı fiyata alındığı için tavuk başına maliyet küçük kümeste yüksektir.
Örneğin bu büyük kümesin iç yemlikleri yaklaşık 20.000 TL tutarken küçük kümesin 15.000 TL tutmaktadır. Çünkü yem kazanları ve motorları mecburen standarttır. Büyük kümeste sadece ilave yem borusu maliyeti vardır.
Örnek verecek olursak ekipman maliyeti yaklaşık 80.000 TL ila 100.000 TL arasında seyretmektedir.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir hususta kesimhanelere olan uzaklıktır. Size civciv verecek olan firmalar malesef maliyetlerin yüksekliğinden ve hayvan nakillerinde sorunlar nedeniyle kesimhanelerden en fazla 200 km uzaklığa kadar civciv vermektedirler. Hatta firmalar kesimhaneden olan uzaklığa göre fason taban
fiyatlarını düşürmektedirler.
Eğer bu işi profesyonel anlamda yapmak istiyorsanız en az 25.000 kapasiteli 1400 m2 kümes tavsiye ederim.
Bu kümesin size yaklaşık maliyeti arazi ve diğer masraflar hariç 240.000 TL civarıdır. Bu maliyet
beton prefabrik binalarda 300.000 TL civarıdır.(Kasım 2009 Fiyatlarıdır)

Asıl önemli ve son nokta ise işin can damarı tavukçuluk ek iş değildir. Asıl iştir. Ek iş düşünenler genellikle hayal kırıklığı yaşamaktadır. Çünkü tavukçulukta öyle anlar olurki değil dakikalar,
saniyelerin bile büyük öneminin olduğu zamanlar hep başımıza gelmektedir.
Malesef bizim mesleğimizin kırılma noktaları da bu anlardır.
40 gün özenle baktığınız tavuklarınızın birkaç dakika süren bir olayda bütün emeğinizin ve gelirinizin
nasıl yok olduğunu görmek en kahredici anlardandır.

Yazdıklarımdan umarım hevesiniz kaçmamıştır .Eğer aklınızda kalan veya tam anlamadığınız yerler varsa tekrar sorun seve seve yanıtlarım.

Ekipmanların ve kümeslerin nasıl olduğunu merak ediyorsanız, web sitemizdeki linkler sayfasından http://www.zeyneppoultry.info
Tavsan,Tarımar gibi ekipman satan firmaların web sayfalarına girip inceleyiniz.Yeterli bir ön bilgi verecektir.

Selamlar.
Bilgi, paylaşılıyorsa değerlidir.

Kullanıcı Seviye 1
Kullanıcı Seviye 1
MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2009 11:09
Hakan bey cok güzel ve hoş bir yazı olmuş.Referans alinabilir.Bu sektöre girmeyi düşünenlerin bu yazıyi iyi okumasini ve yatırım yapmaktan önce firsat maliyetlerini iyi calişmalarini tavsiye ederim.örnek 300 bin ytl ye mal ediceğiniz ve ay da şu kadar gelir bekliyeceğiniz bir kümesin firsat maliyeti bu parayi bir taşinmaza yatirmişolduğunuzu düşünüp o taşinmazin 2 aylik geliridir.

Kullanıcı Seviye 1
Kullanıcı Seviye 1
MesajGönderilme zamanı: 11 May 2010 21:54
Selamlar, yukardaki yazının gerçekten bu işi bilen ve yaşayan birisi tarafından yazıldığına eminim,
Ben 30 yaşındayım ve 25 yıldır etlik tavuk yetiştiricisi olan bir ailenin evladıyım. Başka bir iş bulup ailem gibi ömrümü tavuklara ve şirket patronlarına harcamamak için çok dirensemde bu mümkün olmadı... Zamanı da durdurmak yada geri almak gibi bi şansım olmadığı içinde bu işi daha profesyonel yapmaya ve bu işten zevk almanın yollarına bakmaya karar verdim...
Yukarda herşeyi özetlemiş yazının sahibi arkadaş, eline sağlık diyorum.
Bizim ilk üretim kümesimiz 1984 te devlet desteğiyle Ziraat bankası kredisiyle yapılmış olan 4bin tavuk kapasiteli kümesti. 1990 da bunu 6bin kapasiteye çıkardık, 1992 de 14bin kapasiteli yeni bir kümes daha yaptık yine ziraat bankası kredisiyle, bu zaman zarfında hep Köy-Tür le fason olarak çalıştık.
2002 de Köy-Tür ün nasıl olduğunu anlayamadığımız iflasıyla, her yıl sürekli arttırmaya çalıştığımız hisselere yatırdığımız paralar, son yıl üretimden hakettiğimiz yaklaşık 3 dönemlik para , bir ev ve bir kamyonu bir anda kaybettik :(
Yaklaşık bir yıllık boşlukta inşaatlarda amelelik de dahil bir çok işte çalışıp ayakta kalmaya çalıştık. Sonrasında Köy-Türün boşluğunu başka bi firma doldurdu ve 6 yıl önceki fiyatlardan tekrar üretim yapmaya razı olduk... Halende bu firmayla çalışmaktayız..
Şimdi 4binden 20bin kapasiteye çıkardınız demekki iyi kazanıyordunuz diye düşünen arkadaşlar olabilir ama işin aslı öyle değil, tavukçulukta hergeçen yıl daha fazla kapasiteyle çalışmak zorundasınız... 1984 de 4bin kapasiteli bir kümes bir aileyi geçindirebilrken bugün itibariyle 20bin kapasiteli bir kümes bir aileyi zor geçindirmekte.. Gelişen teknoloji üreticiden çok şirket patronlarına yaramaktadır maalesef.. Nasıl olsa işçilikten tasarruf ediyorlar deyip üreticiyi her yenilikle birlikte daha da ucuza çalışmak ve dolayısıyla kapasitesitesini daha da arttırmak zorunda bırakmaktadırlar...
Ben bu yıl bi 14binlik kümes daha yapmak üzere gerekli plan-proje-ruhsat işlerini hallettim.. Arkadaşın yukarda yazdığı gibi yaklaşık 8 ay süren ve 15-20 bin tl lik bir masraftan sonra ( 8 ayrı müdürlüğün ve belediyenin çıkardığı zorluklara rağmen) inşaata başlama aşamasına geldim :)
Bi taraftan da 20bin kapasiteyle üretime devam etmekteyim. Ziraat bankasının %6.5 faizli kredisi için de bizzat bankayla görüştüm, 100bin tl kredi kullanabilmem için yıllık net 100bin tl gelirim olduğunu ispatlamam gerektiğini, geçen yıl itibariyle büyükşehire bağlanmış olmasına rağmen mevcut kümeslerimizin şehire uzaklığı ve eski olması sebebiyle pek bi değeri olmadığını ve kullanacağımız kredi miktarının 1,5 katı ipotek göstermemiz gerektiğini söylediler.. Ve çalıştığımız şirketin olmaması halinde bizim de varolamayacağımızı söyleyerek kredinin bizim için imkansız olduğunu ima ettiler :)
Ben de krediden mecburen vazgeçip kümes inşaatınıda zamana yaymak zorundayım artık..
Yukarda arkadaşın yazdıklarına ek olarak bu yazdıklarımı da okuyun lütfen..
Bankanın kredi vermekten çekindiği bir işe, girmek için 100bin lerini yatırmak isteyen arkadaşlar, neye yatırım yaptığınızı bilin diye yazıyorum.... Kimsenin şevkini azmini kırmak istemiyorum ama bu işte asıl kazananın üretici olmadığını bilin..
Herşeye rağmen denemek isteyen arkadaşlarında yolu açık olsun diyorum, Allah yardımcınız olsun...

Kullanıcı Seviye 1
Kullanıcı Seviye 1
MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2010 17:49
Oncelikle herkesin kurban bayramini kutlarim.

Sayin arkadaslar gordugum kadari ile bu isin uzmanlari yatirimin inceliklerini detayli olaraktan aciklamislar.

Yatirimdakien buyuk sorun lokasyondur. 10a 1lik oran gayet fazla.Uzgunum ama 40 donum arazisi olan bir insan neden bunu kumese harcasinki.Ayrica mevcut koyleri ve yerlesim merkezlerini dusundumuzde uzun vadede bu kumeslerin mevcut politika ile yasayamayacagi asikardir.

Ancak bu yaziyi yazmamin esas amaci tamamen farkli. Gordugum kadari ile bu platormu kullanan girisici arkadaslar gayet mantikli insanlar. Aflarina siginaraktan neden sektorde bir orgutlenme icine girmediklerini ogrenmek isterim.

Anlatilanlara gore firmalar fason ureticileri son noktasina kadar kullanmaktalar. Yanlis anlamayin ama bence bunda bir sorun yok, cunku kapitalist sistem bunu gerektirir. Herkes kendi kari pesinde kosacaktir. Ancak bu durumda fason ureticilerin de guclerini birlestirip kendi cikarlarini savunacak mertebeye gelmeleri gerekir. Gec odemeler karsisinda firmayi zor duruma sokacak, zarar paylasimi konusunda etkin bir sistem sektoru cok daha ileri noktaya goturecektir.

Sektorun disinda biri olaraktan nacizane gozlemlerimi paylasmak istedim.Yanlis dusundugum noktalar var ise sizin de degerli goruslerinizi almak isterim.

Saygilarimla.

Kullanıcı Seviye 1
Kullanıcı Seviye 1
MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2010 08:39
iyi günler.öncelikle hepinizin kurban bayramini kutlarim.bu işe uzun zamandir merak ettiğimden dolayi tesadüfen bu foruma rastladim ve cok beğendim.benim sormak istediğim fason üretimini kiralik bir kümeste yapmak ne kadar mantikli ve tavsiye edermisiniz.yapmayi düşündüğümüz kümes 100 000 kapasiteli bir kümes ve yillik istenilen bedel 100 000tl.ankara civarindadir.yaklaşik bir yildir bu işi araştiriyoruz.bu konuda çok bilgi edinmeye çaliştik ama pratik bilgimiz yok doğrusu.işin içinde olan arkadaşlardan kaba bir hesaplama yapilirsa cok sevinirim.bu konuda görüşlerinizi bekliyorum.şimdiden cevaplariniz icin teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2010 02:19
Sayın Ersin merhaba;

Sektör dışından insanları sitemizde görmek bizi mutlu ediyor.
Yaptığınız eleştiriyi çok yerinde buldum ve haklısınız. Birlik her yerde olması gerektiği gibi bizde de şart.

Bundan 4 yıl önce aktif olmayan bölgesel bir birliği faaliyete geçirerek, üretici arkadaşları bu birliğe dahil ederek güçlendirmek, haklarımızı savunmak ve üretici arkadaşları birlik çatısı altında toplamak gibi ideallerle yola çıktık.

Fakat bu işlerin hiç de göründüğü gibi olmadığını anladık. İnsanlar yıllardır ölü olan birliğine sanki bulunmaz hint kumaşı gibi sarıldılar. Biz her ilçeden yönetime insanların girmesi gerekliliğini dahi kabul ettiremedik. Bazıları birlik faaliyete geçince ne kadar ceplerini doldurabileceğinin hesabına girişti. İnsanları kışkırtarak hemen karşı gruplar oluşturdular.
Olayın iğrençleştiğini görünce biz de çekildik. Bir sürü umutla başladığımız işi hayal kırıklığı ile bıraktık.

Aradan geçen birkaç yılda o birlik gene aynı durumda, yine onların birliği ve hiçbir faaliyet yok.

İnsanlarla uğraşmanın ne demek olduğunu, işin içine siyaset girerse ne kadar çirkin olabiliceğini gördüğüm bu işten soğudum. Senle birlik görünüpte, arkandan kaktıranların, Timurun çadırına gelince nasıl kaybolduklarını gördüm.

Bizim sektör bir acayiptir. Ne zaman gelirler düşse, ne zaman tatminsizlik ve hoşnutsuzluklar ortaya çıksa, bütün üreticiler birlik için hazır görünmektedir. Fakat iyi bir zam alındığında veya geçici tedbirlerle rahatsızlık belirli bir süre için ortadan kalksa, çevrenizde kimseyi bulamazsınız.

Hatta senede bir kere şirketlerin üreticilere verdiği yemeklerde rahatsızlık ayyuka bile çıkmış olsa, kimsenin o yemekte sesi çıkmaz. Birinin cesaret gösterip, söz alıp konuşmaya başlamasından sonra azar azar sesler gelmeye başlar.

Birlik kurma çalışmalarımız sırasında toplantıya çağırdığımız üreticilerden bir kısmı, aman başıma bir iş gelmesin diye, hemen ertesi sabah şirketlerini arayıp "Beni çağırdıkları için gittim.
Şöyle bir baktım sadece. Ben onlarla birlik değilim" diye konuştuktan sonra toplantının elebaşılarını ispiyonlamaktan geri kalmamıştır.

İşte bu yüzden birlik yok sayın Ersin.
Bu ahval ve şerait içinde durum bu. "Ama üreticilerin çoğu böyle mi ? "diyeceksiniz. Tabii ki değil ama maalesef dürüst ve doğru insanların çoğunluğuna rağmen, sesleri az çıkıyor bu ülkede.
Selamlar.İlginize tekrar teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2010 02:58
Sayın Ercan merhaba,
Kiralık kümes çalıştırmak, kirasının makul olduğu müddetçe akıllıca sayılır. Çünkü tavukçuluktaki başlangıç sermayesinin yüksek olmasından dolayı oluşan kısıtlama, kira anlaşmalarıyla rahatlıkla aşılır. İnsanlar sermayesini riske atmadan işi denemiş olurlar.
Sorunuzda 100.000 lik işletmenin kirasının incelenmesini istemişsiniz.
Öncelikle bazı dikkat isteyen durumlar var:
1-Öncelikle çalışılacak şirketin varlığı şarttır. Yani önce firmayla anlaşın ve kira kontratı altında civciv verip veremeyeceklerini öğrenin.
2-Kiralayacağınız işletme üzerinde haciz , ipotek gibi şeylerin olup olmadığını araştırın. Eğer varsa arkanıza bakmadan kaçın.
3-İşletmenin durumunu bilmek önemlidir. Mutlaka işi iyi bilen bir fason üreticiye kümesleri gösterip fikrini alın. Dökülmüş, aşırı masraf varsa işe girmeyin.
4-İşi hiç bilmiyorsanız başlangıç olarak 100.000 kapasiteli işletme sizi sandığınızdan çok yıpratabilir. Alacağınız olumsuz sonuçlar sizi üzebilir. Lojistik tavukçulukta her şeydir.
5-Kalifiye eleman hep sorundur. En az 3-4 bakıcı gerekiyor. Benim tavsiyem hep sıfır elemandır. Fakat kümesleri işletenler işten anlamıyorsa zorunlu olarak tecrübelileri işe alır.
İşin garip cilvesi ne yazık ki çalışan eleman sizin birşey bilmediğinizi anladığı anda, işiniz bitmiş demektir. Her aksilikte ve hatada o kadar çok mazeret ve yalanın üretilebileceğini aklınız almaz. Asıl kötü tarafı ise sizi o işin öyle olduğuna inandırmalarıdır.

Eğer randımanlı ve iyi sonuçlar çıkarabilirseniz. 100.000 etlik kapasiteli kümeslerin yıllık 100.000 TL kirası normal bence.( Tabii kümesler aktif ve iyi durumda ise.)
Kullanıcı avatarı
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2011 20:07
cagri17 yazdı.

iyi günler öncelikle sitede broiler sektörü hakkında değerli paylaşımlarınız için teşekkür ediyorum.biz babamla 12 senedir banvit te kümes ilaçlama işi yapıyoruz bu aralar da kümes kurma ya da kiralama yöntemiyle broiler yetiştiriciliğine de girmek istiyorum yetiştiriciler le görüşmeler de yaptım örn 25000 kapasiteli bir kümeste 2.5 kg ortalama ile dönemlik
23000 tl kazanıldığını öğrendim bu kümeste 100 ton yem yedirilip 60 ton canlı verilmiş ancak ben fcr oranlarına baktım ve verilen fiyatlara göre hesapladığımda sanki bu fiyatların çıkmayacağını düşünüyorum sizce kiralama mı yapsam ya da kümes mi kursam ya da hiç girmesem mi acaba tavsiyeniz ne olur.

Sayın cagri17;

Bizim sektörümüzde, iki değişik karekterde üreticiler bulunmaktadır.

Bunlardan birincisine tavukçuluk sorulduğunda ; yandık, öldük, bittik edebiyatı yaparak başkalarının bizim sektöre girmelerini istemezler. Bunu yapma nedenleri, tavuk kümeslerinin çok artması sonucu bollaşmasıyla entegrelerin üreticileri ezmesi, zulüm etmesidir. Geçmiş yıllarda bunun örnekleri yaşanmıştır. Korkularının nedeni budur. Bu yüzden ne kadar kazandıklarını gizlemek isterler.

Bunlardan ikincisine tavukçuluk sorulduğunda ; sanki dünyanın en iyi tavukçusu oymuş gibi davranır. Karşısındaki insanlar onları dinlerken sanki fason üreticilikle köşeyi döneceklerini sanırlar. O kadar ballandıra ballandıra anlatılır ki; sanki her üretim dönemi sonunda kümes darphane gibi çalışıyor sanırsınız. Entegre firmalar kazandıkları bütün parayı bu arkadaşlara devrediyor sanırsınız.

Hadi gene ilk birinci grubun davranışını anlıyorum. Korkuları yüzünden kendilerine göre haklılar. Ama ya ikinci grupta olanlar. İnanın onlara benim de çok canım sıkılıyor.

Neyse sorunuza dönelim. Örnek aldığınız kişinin 100 ton yemle 60 ton canlı ağırlık çıkardığı olaya bakalım. Burada FCR= 1,660 oluyor. Yani bu sonuç birçok üretici için hayaldir. Sonuçları iyi olan üreticiler bile yılda bir kere zor yakalar bu sonucu.

Yine aynı örnekte 23.000 TL para almak için, aşağı yukarı kiloda 0,40 TL almak gerekir ki
bu da her zaman için alınması zor rakamdır.

Gelelim 23.000 TL kazandım lafına; sanki firmadan alınan paranın hepsini kar sanacak insan.
Döneme göre alınan paranın %45-65' i masraflardır. Bunu hesaptan düşünce; gerçek kazancın 8.500-12.500 TL olduğunu göreceksiniz. Bu alınan rakam iki aylık gelir olduğu için aylık net kazancınız 4.250-6.250 TL dir.

Önemli hatırlatma: Bu yaptığımız hesap çok iyi gelir kazanmış bir dönem sonucudur. Gerçek üretim kar rakamları bu gelirden daha aşağıdadır.

Ayrıca biz şahıslar olarak, şirketlerde yapılan amortisman hesabını ve alternatif gelir kaynaklarıyla karşılaştırma hesabını pek bilmiyoruz.
Örneğin; 300.000 TL masrafla yaptığınız kümesin ömrünü 20 sene olarak alırsak; senelik
15.000 TL bina yıpranma payı düşer. Bu parayı yıllık altı döneme bölersek, dönemde 2.500TL
bina yıpranma zararını düşmek gerekir.

Yine bu 300.000 TL nizi hazine bonosunda değerlendirdiğinizde yıllık 24.000 TL, dönemde 4.000 TL net geliriniz olacaktır ve siz de başka bir işte çalışarak ekstra gelir elde edebilirsiniz. Faiz gelirini yersek ana paramız zaten eriyecektir diyebilirsiniz. Fakat aynı durumu yaşayan kümesleriniz olacağını unutmayın. Şöyle bir etrafınıza bakın çevrenizde 30 yıllık kümes kaç adet var? Hala faal durumdaysa sahipleri ayakta tutmak için nasıl masraf etmiş inceleyin.

Ayrıca her dönem tamir ve bakım giderleri için para ayırmak zorundasınız. Yaklaşık her 10 yılda bir büyük tadilat ( Yemlik ve sulukların toptan değişimi ve modernizasyon için) masrafını hesaba katmak gerekiyor.

Kümeslerin önemli bir dezavantajı ise gayrimenküller içinde en değersiz olanlardır.Şehir içinde bir eviniz varsa bu ev her zaman için değerini korur ve satmak zorunda kalırsanız müşterisi her zaman bulunur. Ziraat Bankasından 7 yıl vadeli kümes kredisi alanlarla bir görüşün. Ziraat Bankası bile kendisinin kredi verdiği kümese ipotek yapmak istememektedir. Kredi talep edenlere sordukları ilk soru; Şehirde evin var mı? sorusudur :) .

Bu yüzden kümes yatırımı yapacak olanların dikkat etmesi gereken en önemli konuların biride; kümes yatırımlarının değerini koruyamayan yatırım olmasıdır.

Sakın yazdıklarımdan dolayı, beni de birinci grup üretici sınıfına sokmayın. :D :D :D
Elden geldiğince gerçekleri ve doğruları yazmaya çalışıyorum. Kesinlikle yanlış anlaşılmak istemem. Olayın değişik yönlerini göstererek gerçek bilgiyi sağlamanızdan yanayım.

Kira olayına gelince, tabiki olabilir. Kira makul düzeyde ve kümeste fazla yıpranık değilse; tabiki de kira akılcı bir yöntemdir. Aynı zaman da çok büyük yatırım riskine girmeden bu işte başarılı olup olamayacağınızı da görmenizi sağlar.

Selamlar.

Kullanıcı Seviye 1
Kullanıcı Seviye 1
MesajGönderilme zamanı: 21 Mar 2012 15:08
Arkadaşlar harikasınız, öncelikle bunu söylemek istedim.

Sabahtan beri bu konu hakkında internette dolaşıyorum böyle güzel ve detyalı bir şekilde anlatıma rastlamayı bırakın acaba ufak tefek bir kaç bilgi öğrenebilirmiyim derken bu yazdıklarınızla umduğumdan fazlasını aldım.

Sadece merakla çıktığım bu araştırmamı sizlerin verdiği bilgiler sayesin de doyurucu bir şekilde ilerletiyorum.

Tekrar tekrar başarılar, üretiminiz bol ve kazançlı olsun.

Kullanıcı Seviye 1
Kullanıcı Seviye 1
MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2012 23:37
sayın Hakan Bey

100000 kapasiteli bir çiftliğin güncel dönemde ne kadar masrafı oluğunu gönderiyorum.Umarım kullanıcı arkadaşlara faydası olur.hayırlı kazançlar....
5 . DÖNEM MASRAFLARI
TARİH : ( 05 / 03 /2012) - ( 16-18 / 04 /2012)

KG/LT/TORBA USÜLÜ MALİYETLER
NEVİ'Sİ TARİH KİMDEN PARTİ NO KG TON FİYATI TOPLAM
KÖMÜR 02.03.2012 ERŞENLER1. PARTİ 1000 KG 420,00 TL 420,00 TL
03.03.2012 ERŞENLER2. PARTİ 20420 204,00 TL 4.165,68 TL
14.03.2012 ENERJİ MD3. PARTİ 20420 200,00 TL 4.084,00 TL
29.03.2012 ENERJİ MD4. PARTİ 20480 200,00 TL 4.108,00 TL
5. PARTİ 0,00 TL
6. PARTİ 0,00 TL
KAVUZ 01.03.2012 ERŞENLER1. PARTİ 22920 250,00 TL 5.730,00 TL
29.03.2012 ERŞENLER2. PARTİ 3720 250,00 TL 930,00 TL
3. PARTİ 0,00 TL
CALDEX TORBA 0,00 TL